دکتر زهرا زارعیان

توسط: | برچسب ها: , , , | دیدگاه ها: ۰ | مرداد ۳ام, ۱۳۹۸

دکتر زهرا زارعیان

جراح و متخصص بیماریهای زنان، زایمان و نازائی

فلوشیپ نازایی و IVF

عضو انجمن باروری و ناباروری ایران

دارای گواهینامه لاپاراسکوپی و سونوگرافی

از سال ۸۷ تا کنون فعال در بخش IVF که طی این سال ها بیش از هزاران سیکل انتقال جنین اهدای تخمک، اهدای جنین و لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی صورت گرفته است.

تعیین جنسیت به ۳ روش قابل انجام است:

۱-IVF&PGD که شانس باروری با این روش ۴۰ درصد و تعیین جنسیت مورد نظر 💯 درصد است ولی هزینه ان حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون  است

۲-IUI که شانس باروری با ان ۲۰ درصد  واحتمال داشتن جنسیت مورد نظر ۸۰ درصد  است و هزینه ان حدود ۴میلیون  است

۳- رژیم غذایی که شانس باروری با ان ۱۵ درصد و احتمال داشتن جنسیت مورد نظر ۶۰ درصد است وهزینه غیر از هزینه چند بار سونو و ویزیت  نخواهد داشت 👇👇👇👇

 

به طور خلاصه، قابل اطمینان ترین راه برای داشتن جنسیت مورد نظر، استفاده از آزمایش های ژنتیکی با لقاح آزمایشگاهی (IVF) است. با این حال، بسیاری از زوج ها برای باردار شدن نیاز به IVF ندارند، زیرا آنها در واقع نابارور نیستند، بلکه تنها تمایل به داشتن یک فرزند با جنسیت خاص دارند.

اکثر روش های غیر از IVF با آزمایش ژنتیکی سعی کرده اند تفاوت های فیزیولوژیک اساسی بین اسپرم های مردانه(Y) و زن(X) را در تلاش برای جدا کردن دو مورد استفاده قرار دهند. از آنجا که اسپرم مردانه (Y)سبک تر  از اسپرم زن (X-bearing) است، تلاش برای استفاده از این تفاوت برای جدا کردن اسپرم برای استفاده در روشهای غیر IVF انجام شده است. نمونه اسپرم از طریق یک شیفت پروتئین سانتریفیوژ شده است. اسپرم Y-bearing که سبک تر است، از لحاظ تئوری از طریق شیب سریعتر عبور می کند و می تواند جداگانه از اسپرم X-bearing گرفته شود. چنین روش هایی فقط ۷۰ درصد  میتوانند جنسیت مورد نظر را تضمین کنند این نوع روش ها از طریق تلقیح داخل رحمی (IUI) انجام می شود.

روش دیگری که تلاش برای انتخاب جنسیت است، بر باور  استوار است که اسپرم x عمرش طولانی تر از اسپرم Y است. با این فرض، مقاربت چند روز قبل از تخمک گذاری، به لحاظ نظری، اسپرمY را از بین میبرد و تنها اسپرم حاوی کروموزوم Xرا به تولید مثل زن وارد می کند.  احتمالا این روش کمترین روش غیر از IVF برای انتخاب جنسیت است.

همچنین با استفاده از دستگاهی به نام جریان سیاتومتر، اسپرم رنگ آمیزی شده و یک بار مثبت یا منفی تعیین می شود. پرتو لیزراسپرم Y را از اسپرم X جدا می کند که بعدا می تواند برای IUI یا IVF استفاده شود. این روش بسیار گران است و تقریبا توانایی ۹۰٪ برای جدا کردن اسپرم به صورت دلخواه را تایید کرده است. این فن آوری هنوز FDA برای استفاده انسانی تأیید نشده است.

همانطور که می بینید، روش های مختلفی وجود دارد که تلاش کرده اند به افراد کمک کنند تا جنسیت مورد نظر خود را برای فرزندانشان به ارمغان بیاورند. به یاد داشته باشید که اگر هیچ کاری انجام نشود، احتمال ۵۰٪ برای هر دو جنس وجوددارد . تنها با آزمایش ژنتیکی ارائه شده با IVF شانس ۹۹٪ از جنس مورد نظر به دست آمده است.

 

IVF & PGD چیست؟     

یکی از راه هایی که می تواند در برخی از این بیماری ها که ژن یا کروموزوم معینی مسئول ایجاد آن است، مانع انتقال بیماری به فرزند شود؛ تشخیص قبل از لانه گزینی جنین یا PGD است. در این روش، باروری به وسیله IVF انجام می شود و رویان سالم در رحم مادر کاشته می شود.

 یعنی تکه برداری از جنین و ارسال یک سلول برای تعیین اختلال کروموزومی یا ژنی در آن جنین که معمولا ۴۸ ساعت طول می کشد و در صورت سالم بودن جنین آن را به رحم مادر منتقل می کنیم .PGD را به چه کسانی توصیه کنیم؟

 

▪ خانواده هایی که سابقه تولد یک بچه ناقص یا عقب مانده دارند که ناشی از توارث آن اختلال از طریق ژن مخصوص یا اختلال در تعداد کروموزوم ها است؛ مثل داشتن یک فرزند مبتلا به سندرم داون یا سایر عقب ماندگی های ذهنی.

 

▪ خانواده هایی که دارای فرزند مبتلا به هموفیلی، تالاسمی ماژور، یا کری ارثی و سایر بیماری های مادرزادی هستند که با تغییر جنس فرزند یا تعیین این اختلال می توانند دارای فرزند سالمی شوند.

بیمارانی هستند که مدام دچار سقط جنین می شوند و فاقد فرزند هستند و در بررسی های انجام شده هیچ علت خاصی برای سقط مشخص نشده است. شاید علت سقط مربوط به جنین باشد که دارای نقص کروموزومی است که در این صورت می توان با انجام PGD بچه سالم به دنیا آورد.

 

“هم اکنون با جرات میتوان گفت با استفاده از روش های جدید کمک باروری همانند اهدای جنین، اهدای تخمک و رحم اجاره ای دیگر هیچ بن بستی در نازایی وجود نخواهد داشت.”

ارسال پاسخ

IraqIran